10 lat Domu Norymberskiego

Wystawa:
OD-WZOROWANIA. Norymberga w Krakowie
30.09. - 31.10.2006

Thomas May, Hubertus Heß, Christine Clara Oppel, Pirko Julia Schröder

Klub Lokator/Dom Norymberski
Kraków, ul. Krakowska 27


WYSTAWĘ ZORGANIZOWANO W RAMACH JUBILEUSZU
10-LECIA DOMU NORYMBERSKIEGO W KRAKOWIE

Katalog - PDF >>

Sztuka w przestrzeni publicznej. Norymberga w Krakowie Sztuka najnowsza we współczesnych czasach opuściła zarówno sale wystawiennicze nowoczesnych galerii, jaki i pomieszczenia muzealne. Coraz rzadziej powstaje ona w pracowniach artystów i nie pozwala się łatwo sklasyfikować.
Artysta bardzo często wchodzi w przestrzeń publiczną i w ten sposób próbuje zwrócić na swoje prace uwagę tych, których nie przyciągają wystawy organizowane przez kuratorów. Instytucje publiczne, dawne pomieszczenia przemysłowe, prywatne mieszkania, miejskie ulice i place, kawiarnie, pomieszczenia socjalne itp. - to nowe przestrzenie zdobywane przez współczesną sztukę. Powstające w nich formy artystyczne nie do końca kojarzą się ze sztukami plastycznymi.
Akcja, instalacja, sztuka wideo czy projekcje multimedialne są mocno związane z miejscami, w których mają zostać zaprezentowane publiczności. Takie umiejscowienie pracy, nie tylko nadaje jej nowe znaczenie, mocno osadzone w danym kontekście, ale też stwarza nowy sposób kontaktu artysty z publicznością. Coraz częściej angażowana jest też w takie działania publiczność i dzięki temu nabiera bardzo osobistego stosunku do tego typu twórczości.
W tym roku Dom Norymberski obchodzi 10-lecie swojego istnienia. Z tej okazji do Krakowa zostali zaproszeni artyści z partnerskiego miasta, którym oddaliśmy do dyspozycji pomieszczenia byłej Restauracji Norymberskiej, aby zrealizowali w nich swoje prace. Mamy nadzieję, że ta prezentacja przybliży mieszkańcom naszego miasta norymberskich twórców, a gościom pozwoli aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu obrazu miejsca, które związane jest z ich miastem i jego kulturą. Chcielibyśmy, aby prace te wpisywały się w charakter zabytkowych sal, ale były również przykładem najbardziej nowoczesnych działań twórczych, aby zaskakiwały i prowokowały do odwiedzenia tego miejsca. Mamy też nadzieje, że przygotowana przez nas wystawa zapoczątkuje stałą współpracę Domu Norymberskiego z naszym nowym partnerem - Kawiarnią i Galerią Lokator, gospodarzem
pomieszczeń znajdujących się na parterze budynku, przy zbiegu ulic: Krakowskiej i Skałecznej.
Renata Kopyto - Kierownik Domu Norymberskiego