OBRAZY HISTORII - UPADEK MURU BERLIŃSKIEGO W KINIE NIEMIECKIM

 Przegląd filmowy 12. - 18.11.2007

Wszystkie pokazy filmowe zostaną poprzedzone prelekcją i odbywać się będą, z wyjątkiem filmu Ścieżki w nocy, w Klubie Lokator - Kraków ul. Krakowska 27, o godz. 20.00. Po każdym seansie zapraszamy do dyskusji o filmach i nie tylko...

WSTĘP NA WSZYSTKIE POKAZY WOLNY


poniedziałek, 12.11.2007

Pod Czerwoną Kakadu (Der Rote Kakadu)

Niemcy 2006, 128 min.

reż. Dominik Graf, scen. Karin Astroem, Michael Klier, zdj. Benedict Neuenfels, wyst. Max Riemelt, Jessica Schwarz, Ronald Zehrfeld.

Film ukazuje losy trójkąta miłosnego na tle wydarzeń społeczno-politycznych w powojennych Niemczech. Drezno, początek lat sześćdziesiątych. Gdy w mieście słychać jeszcze echa wojennych bombardowań miasta, a fala komunistycznego terroru zatacza coraz szersze kręgi, Luise, Wolle i Siggi przeżywają chwile młodzieńczej pasji i namiętności. Odwiedzany jedynie przez wtajemniczonych nocny klub "Pod Czerwoną Kakadu" jest miejscem, w którym krzyżują się drogi zbuntowanej młodzieży i funkcjonariuszy aparatu państwowego. Dla trójki bohaterów oraz ich przyjaciół stanowi on swoistą świątynię wolności.

wtorek, 13.11.2007

Nietykalna (Die Unberuehrbare)

Niemcy 1999, 102 min.

reż. Oskar Roehler, scen. Oskar Roehler, zdj. Hagen Bogdanski, wyst. Hannelore Elsner, Vadim Glowna, Michael Gwisdek.

Cierpiąca na załamanie nerwowe i niemoc twórczą zachodnioniemiecka pisarka Hanna Flanders jest o krok od popełnienia samobójstwa. Podczas gdy 9 listopada 1989 roku upada mur berliński, zafascynowana komunistyczną ideologią kobieta postanawia zrealizować swój zamiar. Późnym wieczorem odbywa ostatnią - jak sądzi - rozmowę telefoniczną z przyjacielem. Niespodziewanie zmienia zdanie i postanawia pojechać do Berlina. Niestety tamtejsza rzeczywistość nie spełnia jej oczekiwań, okazując się w istocie zaprzeczeniem wszystkiego, w co Hanna wierzyła. Oskar Roehler odwołuje się w "Nietykalnej" do biografii swojej matki, utalentowanej autorki Giseli Elsner, zmarłej tragicznie w 1992 r.

 

środa, 14.11.2007

Ścieżki w nocy (Wege in die Nacht)

Niemcy 1999, 96 min.

reż Andreas Kleinert, scen. Johann Bergk, zdj. Juergen Juerges, wyst. Hilmar Thate, Cornelia Schmaus, Henriette Heinze, Dirk Borchardt.

Dla sprawującego niegdyś funkcję dyrektora dużego zakładu produkcyjnego Waltera koniec systemu komunistycznego oznacza osobistą klęskę. Mężczyzna traci poczucie sensu życia. Nie potrafi odnaleźć się w nowej rzeczywistości, dlatego za wszelką cenę usiłuje utrzymać władzę, którą posiadał w dawnym ustroju. W tym celu w towarzystwie dwojga młodych ludzi przemierza nocami miasto. Zagubienie i desperacja kierują go nieoczekiwanie na ścieżkę przestępczą.

Pokaz filmu odbędzie się wyjątkowo w Instytucie Goethego, Kraków, Rynek Główny 20

 

czwartek, 15.11.2007

Obietnica (Das Versprechen)

Niemcy 1993, 115 min.

reż. Margarethe von Trotta, scen. Peter Schneider, Margarethe von Trotta, zdj. Franz Rath, wyst. Corinna Harfouch, August Zirner, Eva Mattes.

13 sierpnia 1961 roku, w dniu wzniesienia muru berlińskiego, wraz z podziałem miasta oraz państwa niemieckiego zostało rozdzielonych wiele rodzin, par przyjaciół i kochanków. Część z tych, którzy znaleźli się po "wschodniej" stronie Europy próbowała później jeszcze przedostać się do RFN. W takiej właśnie sytuacji znaleźli się także Sophie i Konrad. Kobiecie udaje się uciec z Berlina Wschodniego, mężczyzna świadomie wybiera życie w strefie radzieckiej. Film von Trotty ukazuje losy kochanków po rozstaniu, ich odmienne doświadczenia, drogi rozwoju, potrzeby i marzenia. Okazuje się jednak, że jest coś, co łączy ich bardziej, aniżeli mogliby się tego spodziewać.

 

piątek, 16.11.2007

Jak ogień i płomienie (Wie Feuer und Flamme)

Niemcy 2000, 94 min.

reż. Connie Walther, scen. Natja Brunckhorst, zdj. Peter Nix, wyst. Anna Bertheau, Antonio Wannek.

Drugi po "Obietnicy" film o miłości w podzielonym mieście. Pochodząca z Berlina Zachodniego Nele i mieszkający po drugiej stronie muru Captain zakochują się w sobie szaleńczo. Młodzieńcze uczucie zostaje wkrótce wystawione na poważną próbę. Zbuntowany przeciwko enerdowskiej rzeczywistości punk i jego wychowana w kapitalistycznym dobrobycie wybranka muszą stawić czoła oburzeniu rodziny, sceptycyzmowi przyjaciół oraz bezwzględnym działaniom Stasi. Film Walther to kolejna wersja losów Romea i Julii. Tym razem z najnowszą historią Europy i energetyczną muzyką w tle.

 

sobota, 17.11.2007

Legenda Rity (Die Stille nach dem Schuss)

Niemcy 2000, 94 min

reż. Volker Schloendorff, scen. Wolfgang Kohlhaase, zdj. Andreas Hoefer, wyst. Bibiana Beglau, Nadja Uhl, Alexander Beyer.

Rząd Niemieckiej Republiki Demokratycznej przez wiele lat tolerował i udzielał schronienia poszukiwanym na zachodzie Europy terrorystom z Frakcji Czerwonej Armii. Zachodnioniemieccy bojówkarze po złożeniu deklaracji lojalności względem socjalistycznej władzy oraz otrzymaniu nowej tożsamości żyli bezpiecznie aż do dnia upadku muru. Ukazując tragiczne losy młodej terrorystki Rity, Schloendorff w dość swobodny sposób przenosi na ekran autobiografię byłej członkini RAF-u Inge Viett, która tuż po premierze oskarżyła twórcę o zafałszowanie rzeczywistości poprzez wyjęcie zobrazowanych postaci i wydarzeń z ich społeczno-politycznego kontekstu.

 

niedziela, 18.11.2007

Good Bye, Lenin!

Niemcy 2003, 119 min.

reż. Wolfgang Becker, scen. Bernd Lichtenberg, zdj. Martin Kukula, wyst. Daniel Bruehl, Katrin Sass, Florian Lukas, Chulpan Khamatova .

Obsypany nagrodami i entuzjastycznie przyjęty przez publiczność film Wolfganga Beckera to tragikomiczna opowieść o istniejących między pokoleniem rodziców i dzieci różnicach w ocenie historii, a także o odbywającej się na dwóch płaszczyznach - uniwersalnej i jednostkowej - mistyfikacji. Obywatele NRD z jednej strony podlegali uprawianej przez władze manipulacji, z drugiej zaś - kreując własną rzeczywistość - nierzadko sami sięgali po środki o takim charakterze. W trosce o życie matki Alex i jego siostra postanawiają stworzyć w zjednoczonych Niemczech enerdowski skansen. Również Christiane przez długi czas utrzymuje swoje dzieci w fałszywym przekonaniu na temat ich ojca.
Projekt został zrealizowany dzięki wsparciu: FUNDACJI WSPÓŁPRACY POLSKO-NIEMIECKIEJ

 

Organizatorzy:

  • Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Krakowie

  • Dom Norymberski

  • Instytut Goethego w Krakowie

  • Klub Lokator

 

 

 

Koordynator projektu:

  • Ewa Fiuk