29. Krakowskie Reminiscencje Teatralne
Edycja tematyczna „ Obywatel teatr”   


24 Stunden sind kein Tag . Fernsehserie in vier Teilen von René Pollesch
(24 godziny to nie dzień). Serial telewizyjny René Pollescha


Pokaz video projektu René Pollescha zrealizowanego w teatrze Volksbühne
am Rosa Luxemburg Platz w Berlinie we współpracy z Kanałem Teatralnym Telewizji ZDF
27.03.2004, sobota, godz. 13.00
Klub „Nowy Żaczek”. Al. 3 Maja 5

 

Scenariusz i reżyseria: René Pollesch

Scenografia: Bernt Neumann

Kostiumy: Nina von Mechow

Pioseka tytułowa, muzyka i dźwięk: BRITTA

Obsada: BRITTA, Inga Busch, Christine Groß, Thorsten Heidel, Irm Hermann, Gordon Murphy Kirchmeyer, Nina Kronjäger, Tina Pfurr, René Pollesch, Volker Spengler, Claudia Splitt, Catrin Striebeck, Pauline Striebeck, Markus Werner

 

Premiera: 26.09.2003, Volksbühne am Rosa Luxemburg Platz, Berlin

W 1972 roku niemiecka telewizja WDR zrealizowała serial familijny w reżyserii Rainera Wernera Fassbindera pt. „Acht Stunden sind kein Tag” (Osiem godzin to nie dzień). Jego popularność w latach siedemdziesiątych porównywalna była z zainteresowaniem, jakie wzbudzały najbardziej znane seriale kryminalne. Fassbinder w jednym z wywiadów powiedział, ze chodziło mu o to, żeby panujące współcześnie stosunki społeczne pokazać w możliwie najbardziej przejrzysty sposób, bo dzięki temu uświadomimy sobie mechanizmy, które je stwarzają, a to z kolei pozwoli je przezwyciężyć. To właśnie na podstawie tego serialu powstał projekt René Pollescha „24 Stunden sind kein Tag”, który w programie zacytował fragment własnej roli: „To musi kogoś interesować, to żebym przeżył. Tych od pieprzonego globalnego kapitalizmu, albo tych od homogenicznych miast czy od polityki oszczędzania. To przecież jest możliwe, że oni są zainteresowani moim przeżyciem. Ale równie dobrze może to nikogo nie interesować. I dlatego nie interesują też nikogo żadne historie, także te, które ty chciałbyś mi opowiedzieć, np. twoje życie, one są po prostu nieinteresujące. Ryzyko porażki, spowodowane brakiem zainteresowania twoim gównianym życiem jest po prostu zbyt duże. Tak więc ludzie zbierają się jak psy, żeby przetrzebić swoje stado według własnych strategii przeżycia.”

René Pollesch
(1962) zaliczany do twórców tzw. postdramatycznego teatru, jest uważany obecnie za jednego z najbardziej awangardowych i najciekawszych niemieckich artystów. Szczególnie jego realizacje na berlińskich scenach Podewilu i Volksbühne am Rosa Luxemburg Platz odniosły sukces zarówno u krytyków jak i publiczności. Przyznana mu w 2001 nagroda dla najlepszego niemieckojęzycznego dramatopisarza na festiwalu „Stuecke” w Muelheim, została ukoronowana zaproszeniem w ubiegłym roku na Berlińskie Spotkania Teatralne trzech zrealizowanych w Volksbühne własnych dramatów: „Stadt als Beute”, Insourcing des Zuhause – Menschen in Scheisshotels, i „Sex”.
Pokaz zrealizowano
dzięki uprzejmości René Pollescha i teatru Volksbühne am Rosa Luxemburg Platz w Berlinie