FREDDER WANOTH - WYSTAWA: PODRÓŻ EGOCENTRYCZNA
Fotografie. 14.09 – 04.10.2007
Dom Norymberski / Klub Lokator, Kraków, ul. Krakowska 27

Jakby specjalnie dla nas przygotowana i robiąca ogromne wrażenie inscenizacja rozgrywa się przed naszymi oczami: żeby podróż nam się zbytnio nie dłużyła, usytuowane przy brzegach elektrownie ktoś wysadza w powietrze, podnoszą się przed nami mosty, albo wręcz przeciwnie i wtedy musimy kotwiczyć na rzece, a przed nami, jeden za drugim, w tempie piechura, przetaczają się długaśne pociągi z węglem. To dla nas okazja do pisania skarg, które zaczynamy mniej więcej tak: „Tak wiemy, że posiadacie Państwo najwolniejsze pociągi świata…”.

Fredder Wanoth, Dziennik podróży, 2000.

 


Wystawa fotografii prezentowana w Domu Norymberskim obejmuje prace powstałe podczas dwóch podróży statkiem po Dunaju: z Niemiec aż nad Morze Czarne, które artysta odbył w 2005 i 2006 roku. Prawie 350 godzin spędzonych na wodzie zaowocowało ponad dwoma tysiącami ujęć, będących fotograficznym portretem jednej z najdłuższych europejskich rzek.

 Fredder Wanoth studiował komunikację wizualną i malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze. W latach 1989/90 był stypendystą Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i od tego czasu regularnie odwiedza kraje Europy Wschodniej. W 2001 roku artysta został wyróżniony Nagrodą Kulturalną Miasta Norymbegi, a w tym roku otrzymał Nagrodę Wolframa Eschenbacha.

 

 

Organizatorzy:

  • Dom Norymberski
  • Urząd Miasta Norymberga
 

Partnerzy:

  • Klub Lokator