Warsztaty dramaturgiczne
21 i 22 kwietnia 2006
Uniwersytet Jagielloński, ul. Gołębia 14, sala 63

  • Katedra Dramatu Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • Dom Norymberski
  • oraz Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna im. L.Solskiego w Krakowie

organizują warsztaty dramaturgiczne dla studentów dramaturgii oraz dramatologii. Zajęcia te mają zapoznać studentów z modelem pracy dramaturga w teatrze według wzorców zachodnioeuropejskich. Co roku zapraszani będę dramaturdzy pracujący w teatrach niemieckich, szwajcarskich, austriackich, brytyjskich czy francuskich. Na przykładach konkretnych realizacji, ilustrowanych materiałem video, studenci będą mogli prześledzić etapy współpracy dramaturga i reżysera nad opracowaniem tekstu i jego sceniczną realizacją.

 

Dom Norymberski zaprosił do poprowadzenia pierwszych warsztatów Carmen Wolfram z Maxim-Gorki Theater Berlin (21 i 22 kwietnia) , która omówi współpracę z Arminem Petrasem nad realizacją spektaklu według powieści Christopha Heina pt. "Śmierć Horna" ("Horns Ende") oraz "Alkestis" Eurypidesa.

 

Carmen Wolfram

Urodziła się w 1963 w Oberweid w Tutyngii w Niemczech. Jest absolwentką teatrologii Wyższej Szkoły Teatralnej im. Hansa Otto w Lipsku. Ukończyła również studium badawcze w katedrze Historii Teatru. W latach 1991 - 1993 była autorką i kierownikiem projektu "Theaterwerkstatt". W tym czasie prowadziła też działalność kulturalną i teatralną z upośledzoną młodzieżą z berlińskiej dzielnicy Friedrichshein. W latach 1993 - 1995 pracowała jako dramaturg w Thüringer Landestheater w Rudolstadt - Eisenach. W latach 1995 - 1998 jako dramaturg prowadzący współpracowała z teatrem Nordhausen. W tym czasie rozpoczęła także współpracę z reżyserem Arminem Petrasem. Od roku 1999 pracowała jako dramaturg w teatrze Schauspiel w Lipsku. W tymże roku rozpoczęła współpracę z licznymi reżyserami niemieckiej sceny teatralnej, m.in. z Wolfgangiem Engelem, Michaelem Thalheimerem, Markusem Dietzem, Johanną Schall. Od 2006 będzie pracować jako dramaturg w berlińskim Maxim - Gorki Theater. W jej dorobku dramaturgicznym znaleźć można zarówno sztuki współczesnych, jak i klasycznych dramatopisarzy. Brała udział m.in. przy produkcji widowisk teatralnych F.Schillera, H.Ibsena, O.Wilde´a, W. Shakespeare`a, a także S. Kane, F. Katera, G. Büchnera i wielu innych.