Theater Kuckucksheim - Występ gościnny na zaproszenie Domu Norymberskiego

WOYZECK - Przypadek Franza i Marie - według Georga Büchnera

Środa, 23.05.2007, godz.19.15, Teatr Nowy, Kraków, ul. Gazowa 21

Koncepcja i opieka artystyczna: Gyula Monar
Obsada: Stefan Kügel
Reżyseria: Gyula Monar, Stefan Kügel, Benjamin Seeberger
Lalki: Gigio Brunello
Scenografia: Frauke Lehmann-Hößle, Stefan Hößle
Muzyka: Dietmar Staskowiak
Tłumaczenie sztuki "Woyzeck": Barbara Witek-Swinarska
Tłumaczenie piosenek: Artur Kożuch

Georg Büchner zaczął pracować nad sztuką "Woyzeck" w wieku 22 lat. Rok później zmarł na tyfus, pozostawiając niedokończony, osnuty na faktach dramat, zaliczany dzisiaj do najbardziej znaczących tekstów niemieckiej literatury. Jego bohaterem jest prosty żołnierz, Franz Woyzeck, który poniżany przez przełożonych i poddawany eksperymentom medycznym przez wojskowego lekarza-sadystę, powoli pogrąża się w szaleństwie. Na nic zadadzą się podejmowane przez niego próby obrony własnej godności. Doprowadzony do ostateczności zabija wiarołomną ukochaną Marie, a potem odbiera sobie życie.

Inspiracją do napisania sztuki były trzy przypadki zabójstwa w afekcie, które w czasach Büchnera przykuwały społeczną uwagę: Schmollinga, Dießa i 41-letniego byłego żołnierza, bezrobotnego i bezdomnego perukarza, Johanna Christiana Woyzecka. Historia tego ostatniego, skazanego, pomimo wielu protestów i trwającej trzy lata publicznej debacie, na karę śmierci, miała zapewne największy wpływ na powstanie dramatu. Jego tekst, odtworzony z trudem z luźnych fragmentów, ukazał się drukiem w 1879 roku, a na początku kolejnego stulecia zaczął święcić sceniczne triumfy.

W "Woyzecku" po raz pierwszy w historii europejskiego teatru w roli głównego bohatera pojawił się przedstawiciel niskiej klasy społecznej - ubogi żołnierz. To także pierwsza sztuka, która tak otwarcie stawia pytania o wolność jednostki. Büchner złamał w niej obowiązujące konwencje klasycznego dramatu, rezygnując całkowicie z zasady trzech jedności. W jego dziele każda scena ma swoją własną wartość i nie jest połączona logicznym związkiem z pozostałymi.

W swojej inscenizacji "Woyzecka" Teatr Kuckucksheim pokazuje deformację ludzkiej psychiki podanej presji zhierarchizowanego społeczeństwa. Równorzędną rolę w tym spektaklu, obok aktora i lalek, odgrywa muzyka, inspirowana wierszami Büchnera i tworzących ówcześnie artystów, a także pieśniami ludowymi, których teksty Georg Büchner wykorzystał w swojej sztuce.

Bilety do nabycia w Teatrze Nowym przed spektaklem. Rezerwacji można dokonywać na stronie internetowej: teatrnowy@gmail.com

Organizatorzy:

Dom Norymberski, Teatr Nowy , www.kuckucksheim.de