• 12 stycznia 2022

Tydzień Filmu Niemieckiego 2022

Tydzień Filmu Niemieckiego 2022

Tydzień Filmu Niemieckiego 2022 479 600 Dom Norymberski w Krakowie

 

Tydzień Filmu Niemieckiego 2022

Tydzień Filmu Niemieckiego, którego organizatorami są Dom Norymberski w Krakowie Instytut Goethego w Warszawie i Krakowie oraz Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu, odbędzie się w kinach od 21 stycznia do 3 lutego 2022 roku w wersji kinowej oraz od 4 do 10.02.2022 online. Jego program pokażemy w Krakowie, Wrocławiu, Warszawie, Katowicach, Opolu, Poznaniu, Toruniu i Kielcach, a następnie będzie dostępny na platformie MOJEeKINO.pl.

Program Tygodnia Filmu Niemieckiego powstał w oparciu o najciekawsze produkcje, jakie pojawiły się w ubiegłym roku w niemieckich kinach oraz na międzynarodowych festiwalach, Znalazły się w nim także filmy podejmujące ważne tematy, jakimi interesują się tworzący w Niemczech reżyserzy i reżyserki. A ci często bardzo szybko reagują na aktualne problemy dotyczące nie tylko społeczeństwa, w którym żyją, ale też kwestii globalnych, mających wpływ na naszą codzienną egzystencję.

W ramach tegorocznej edycji zaprezentujemy dwa filmy, które swoją premierę miały podczas ostatniego festiwalu Berlinale. Akcja obu rozgrywa się w niemieckiej stolicy i choć dzieli je prawie 100 lat burzliwej i tragicznej historii, to problemy, przed którymi stoją ich bohaterowie, wydają się być bardzo podobne. Brawurowa ekranizacja powieści Ericha Kästnera z 1931 roku „Fabian. Historia pewnego moralisty” w wykonaniu Dominika Grafa to opowieść o ludziach, którzy w otaczającym ich i chylącym się ku upadkowi świecie nie potrafią znaleźć miejsca dla siebie. Z kolei Daniel Brühl, stojący tym razem po obu stronach kamery, w filmie „Jedenaste: znaj sąsiada swego” zderza ze sobą sąsiadów mieszkających tuż obok siebie, ale zdających się żyć na dwóch różnych planetach. O tym jak systemy polityczne po obu stronach żelaznej kurtyny, która jeszcze nie tak dawno dzieliła świat, wpływają na życie jednostek opowiadają: Franziska Stünkel w dramacie „Strzał z bliska” oraz Oliver Rihs w przewrotnie nawiązującym do filmów akcji obrazie „Wolni albo martwi”. Bardzo aktualny problem migrantów i ich integracji podejmuje Anne Zohra Berrached w filmie „Copilot”, poruszającej historii rodzinnej islamskiego ekstremisty oraz Visar Morina w „Wygnaniu”, opowiadając o Albańczyku z Kosowa, niepotrafiącym odnaleźć się w nowej, niemieckiej rzeczywistości. Gentryfikacja, wyzysk na rynku pracy, zanik społecznych więzi, jakie wymusza współczesny kapitalizm, nie dotyczą tylko krajów rozwijających się lub konkurujących z wiodącymi gospodarkami świata. To problemy, z którymi mierzą się niemieccy pracownicy pewnej niewielkiej firmy i które pokazuje Mia Maariel Meyer w swoim świetnym debiucie „Nasiona”.

Z twórczością większości reżyserów i reżyserek polscy widzowie zetkną się po raz pierwszy i cieszymy się, że Tydzień Filmu Niemieckiego będzie okazją do ich poznania. Kinematografia zachodniego sąsiada jest wypadkową wielu różnych punktów widzenia, bo różnorodne jest pochodzenie i kulturowe zaplecze jej twórców. Dlatego warto przyglądać się światu za pośrednictwem ich kamery i poprzez ich wnikliwe spojrzenie.

Program:

  • “Jedenaste: znaj sąsiada swego”, reżyseria: Daniel Brühl, Niemcy, 2021
  • “Fabian albo świat schodzi na psy”, reżyseria: Dominik Graf, Niemcy, 2021
  • “Copilot”, reżyseria: Anne Zohra Berrached, Niemcy, Francja, 2021
  • “Nasiona”, reżyseria: Mia Maariel Meyer, Niemcy, 2021
  • “Wolni albo martwi”, reżyseria: Oliver Rihs, Szwajcaria, Niemcy, 2020
  • “Wygnanie”, reżyseria i scenariusz: Visar Morina, Niemcy, 2020
  • “Strzał z bliska”, reżyseria i scenariusz: Franziska Stünkel, Niemcy, 2021

Tydzień Filmu Niemieckiego 2022 w kinach:

21-27 stycznia: Kraków / Kino pod Baranami,

Tydzień Filmu Niemieckiego 2022 online:

4-10 lutego: platforma Mojeekino.pl

Więcej informacji o programie: www.tydzien-filmu-niemieckiego.pl lub www.facebook.com/tydzieńfilmuniemieckiego.

Organizatorzy: Goethe-Institut w Warszawie i Krakowie, Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu, Dom Norymberski w Krakowie
Partnerzy: Mojeekino.pl
Patroni medialni: Gazeta Wyborcza, Filmweb.pl, Filmawka, Pełna sala.