• 9 maja 2023

Yvonne Salzmann i Yuliia Shkvarchuk. Wyjmij z oczu szkło bolesne. Wystawa

Yvonne Salzmann i Yuliia Shkvarchuk. Wyjmij z oczu szkło bolesne. Wystawa

Yvonne Salzmann i Yuliia Shkvarchuk. Wyjmij z oczu szkło bolesne. Wystawa 1024 1024 Dom Norymberski w Krakowie

Yvonne Salzmann i Yuliia Shkvarchuk

Wyjmij z oczu szkło bolesne. Wystawa fotografii

Kuratorka: Renata Kopyto

12.05 – 01.06.2023

Galeria Domu Norymberskiego, ul. Skałeczna 2, Kraków

Wernisaż: 12.05,2023, godz. 18.00

Wystawa odbywa się w ramach Cracow Art Week KRAKERS

Każdy z nas zna takie znaleziska: stare pudełka po butach lub wyblakłe blaszane puszki ze zdjęciami, rzadko opatrzone podpisami, albo stare albumy rodzinne, a w nich obce krajobrazy i ujęcia umundurowanych żołnierzy, zdjęcia grupowe lub portrety, a pomiędzy nimi, raz po raz, mnóstwo pustych miejsc na stronach, które kiedyś były wypełnione fotografiami. Często tylko one pozostają, pożółkłe kartonowe strony ze starodawnymi rożkami do mocowania fotografii. Takie zdjęcia w mieszkaniu swojej babki odnalazła Yvonne Salzmann i to one zainspirowały ją do zrealizowania serii kolaży. Na wojenne zdjęcia z Norwegii, gdzie stacjonował jej dziadek, artystka nałożyła własne zdjęcia z dzieciństwa i lat młodzieńczych. Nieopowiedziane rodzinne historie z przeszłości wróciły,  doświadczenia przodków przeszły na kolejne pokolenia i zakotwiczyły się w ich życiu.

Każdy z nas codziennie widzi w mediach zdjęcia z współczesnych konfliktów zbrojnych, wśród których od roku dominują fotograficzne relacje z ogarniętej wojną Ukrainy. Oglądamy skutki toczących się w miastach walk i ludzi dotkniętych konsekwencjami zbrojnej agresji Rosji. Yuliia Shkvarchuk nie portretuje ani żołnierzy, ani cywilów. Fotografuje ukraińskie miasta, ich domy, ulice, budynki publiczne, przystanki autobusowe i inne miejsca doświadczone prze wojnę. Nie widzimy ruin i zniszczeń, widzimy zadane im rany i blizny jakie po nich pozostały.

Na fotografiach Yvonne Salzmann takimi niezabliźnionymi szramami są wojenne fotografie dziadka przebijające z radosnych ujęć autorki z czasów młodości. „Swoją pracą chciałabym zachęcić wszystkich do uświadomienia sobie skutków każdej wojny, do uwidocznienia nie dających się dziś wypowiedzieć traum i urazów” – pisze artystka w komentarzu do swoich kolaży.

Yvonne Salzmann, urodzona 1965, autodydaktka. W latach 2009-2017 członkini Stowarzyszenia Artystów Plastyków w Brunszwiku. Od 2010 roku niezależna fotografka oraz realizatorka projektów w dziedzinie sztuki, fotografii i organizacji wystaw.

Yuliia Shkvarchuk, urodzona w 1993 roku w Kałuszu w Ukrainie. Po ukończeniu w 2015 roku studiów z zakresu multimediów elektronicznych pracowała w Belgii jako wolontariuszka. Jej prace dokumentują życie codzienne, a fotografia jest pasją, która pomaga poznawać świat z innej perspektywy. Uczestniczyła w wielu wystawach, m.in. „Littkens van Collectief Geheuge” (Heusden-Zolder, Belgia), „View & soul” (Lwów, Ukraina) itp. Od 2020 roku mieszka w Iwano-Frankowsku.

Wystawę można oglądać w następujących terminach:

13-19.05.2023 – 11.00 – 18.00

23.05 – 01.06.20, od wtorku do czwartku, w godz.: 12.00 – 18.00