• 11 marca 2021

WYSTAWA „HERstoria sztuki III”

WYSTAWA „HERstoria sztuki III”

WYSTAWA „HERstoria sztuki III” 1024 502 Dom Norymberski w Krakowie

HERstoria sztuki III

Otwarcie wystawy: 8 marca 2021, godz. 16.00-20.00

Galeria Domu Norymberskiego , Kraków, ul. Skałeczna 2

 

Artystki: Pamela Bożek, Monika Drożyńska, Monika Maurycy, Anna Kuśpiel, Katarzyna Pawelec, Magdalena Rębisz, Natalia Sarad, Olga Śliwa, Magdalena Zając.

Kuratorka: Iwona Demko

Uważa się, że sztuka nie posiada płci. Podobno najważniejsze jest to, żeby dzieło było dobre (cokolwiek to znaczy), płeć osoby tworzącej nie ma znaczenia, a geniusz sam się wybroni. John Berger w swojej książce „Sposoby widzenia” pisał, że sposób, w jaki postrzegamy rzeczy, zależy od naszej wiedzy bądź wiary. Nie dodał, że zależy również od płci. Na percepcję obrazu, a także jego ocenę ma wpływ to, gdzie się rodzimy, kim jesteśmy, czego się uczymy, w co wierzymy, jakie doświadczenia mamy za sobą, a te bywają bardzo różne. Ten sam świat inaczej wygląda z punktu widzenia kobiety, inaczej z perspektywy mężczyzny, a co za tym idzie z punktu widzenia artystki czy artysty. Berger uważał, że patrzenie jest aktem wyboru. Kobiety w swoim widzeniu dokonują innych wyborów niż mężczyźni, co powoduje, że często dostrzegają, to, czego nie widzą mężczyźni i na odwrót.

Przez wieki sztuka była zdominowana przez prace, które tworzyli mężczyźni, bo to oni mieli taką możliwość i – jak powszechnie uważano – predyspozycje. Jean-Jacques Rousseau twierdził, że „w ogólności kobiety nie ukochały żadnej sztuki, nie znają się na żadnej i nie mają żadnego geniuszu”[1]. Według powszechnego przekonania brak talentu wśród kobiet był zgodny z prawami natury. Wiele osób uważa tak nadal, gdyż wiedza, którą zdobywamy w szkole, nie uwzględnia opowieści o kobietach. Te przez wieki uczyły się męskiej perspektywy patrzenia na świat, przyjmując ją jako własną. Często towarzyszyło im uczucie nieprzystawalności. Jednak w wielu przypadkach starały się dopasować i często nie potrafiły tej różnicy już dostrzec.

Przez wieki nie mogły wypowiadać się w sztuce, ani kształcić w szkołach artystycznych. Kiedy to stało się możliwe, perspektywa, z której opisywały świat, była na tyle odmienna i często niezrozumiała, że to, co tworzyły, zyskało swoje odrębne określenie jako sztuka feministyczna.

Wystawa stanowi trzecią edycję pomysłu kuratorskiego Iwony Demko pt. „HERstoria sztuki”. Zaproszone do jej udziału artystki (studentki, absolwentki, doktorantki związane z aktywnością pedagogiczną kuratorki) odnoszą się do wybranego przez siebie dzieła sztuki, którego autorem jest mężczyzna i podejmują z nim artystyczny dialog, burząc – feminiszcząc – zastany świat sztuki i wprowadzając do niego kobiecą perspektywę.

[1]      Jean Jacques Rousseau List do d’Alemberta o widowiskach, 1758.

Wystawa jest czynna jest od 9 – 25.03.2021, w dniach: wtorek–czwartek, w godz.: 12.00 – 18.00.

W innych terminach po telefonicznym umówieniu się pod numerem: 12 430 61 27