• 9 lutego 2021

WYSTAWA „Mandragora i ziemniaki”

WYSTAWA „Mandragora i ziemniaki”

WYSTAWA „Mandragora i ziemniaki” 730 1024 Dom Norymberski w Krakowie

Tomasz Kręcicki i Sebastian Tröger

Mandragora i ziemniaki

Wystawa malarstwa

Kuratorka: Katarzyna Prusik-Lutz

5 – 25.02.2021

Galeria Domu Norymberskiego, ul.Skałeczna 2, 31-065 Kraków

Wernisaż: 5.02.2021, w godz. 16.00 – 20.00

Wystawa „Mandragora i ziemniaki” to okazja do spotkania  dwóch artystów malarzy: Tomasza Kręcickiego i Sebastiana Trögera. Mandragora to, według literatury, roślina o magicznej mocy. Ziemniak natomiast uznawany jest za coś prostego, prowincjonalnego.

Ta wystawa to wystawa malarstwa rzeczy prostych, takich które możemy znaleźć w szufladzie kuchennej, na biurku czy przed domem. To obrazy postaci, które kojarzymy i sytuacji, których doświadczyliśmy. Jednak te codzienne motywy zdążyły nabrać czarodziejskiej mocy. Ich „przeproporcjonowanie”, wyrwanie z kontekstu, odwrócenie na druga stronę, wydobywa z nich siłę, której nie dostrzegamy w nich na co dzień.

Poczucie humoru i zdystansowanie do przedmiotu i  jego historii oraz świadoma gra z kontekstami, z tradycją malarstwa i historią sztuki, to zabiegi, które łączą obu artystów. Ich malarstwo, z jednej strony łatwe bo (po prostu) przedstawiające – nabiera nowych, kolejnych znaczeń i gra z wiedzą i doświadczeniem odbiorcy.

W starożytności uznawano pachnące jagody mandragory za skuteczny środek pobudzający potencję* i zapewniający płodność. Obrazy prezentowanych malarzy zdaja się mieć podobną moc. Pobudzają naszą wyobraźnię, zderzają ze sobą różne światy i powierzchownie obce sobie historie, inicjując w nas ponowne interpretowanie znanych nam obiektów .

Performatywna działalność Sebastiana Trögera, nawiązuje do rytuałów, dawnej wiary, do magii.  W malarstwie sięga on po bardziej racjonalne środki. Ale we wszystkim da się wyczuć spora dozę ironii.

Humor towarzyszy również twórczości Tomasza Kręcickiego, który maluje dosłownie wszystko to, co stanie mu przed okiem. Żartobliwe podejście do obrazowanych tematów, zdaje się być formą ucieczki malarzy od pietyzmu i często wyśmiewanej powagi.

Tomasz Kręcicki, ur. 1990 w Żarach; mieszka i pracuje w Krakowie. Zajmuje się malarstwem i rysunkiem. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 2010-2015 pod kierunkiem prof. Andrzeja Bendarczyka. W 2018 roku przebywał na rezydencji w MeetFactory w Pradze oraz w LIA Spinnerei w Lipsku. Wraz z tym kolektywem Potencja, a także z innymi artystami z całej Polski, wydaje magazyn artystyczny „Łałok”. http://www.tomaszkrecicki.com/

Sebastian Tröger, ur. 1986 w Erlangen; mieszka i pracuje w Norymberdze. W latach 2007 -2014 studiował w Akademie der Bildenden Künste w  Norymberdze, a w latach 2010- 2011 w Akademie der Bildenden Künste w Karlsruhe. Laureat Bawarskiej Nagrody Artystycznej (2019), Nagrody Fundacji Kultury Zumikon (2018), nagrody Bamberg Art Prize (2017), Nagrody Kultury Miasta Norymbergi (2016) oraz Nagrody ADBK w Norymberdze (2014). http://www.sebastiantroeger.com/

Wystawa czynna: wt. – czw., w godz. 12.00 – 18.00. W innych terminach po umówieniu się: tel. 12 430 61 27, E-mail: domnorym@kr.onet.pl