• 26 kwietnia 2024

Wystawa: On a Mote of Dust in a Sunbeam

Wystawa: On a Mote of Dust in a Sunbeam

Wystawa: On a Mote of Dust in a Sunbeam 1024 1024 Dom Norymberski w Krakowie

 

Maria Bayer, Meike Männel, Rebecca Schwarzmeier

Wystawa „On a Mote of Dust in a Sunbeam”

Wernisaż: 10.05.2024, godz. 18.00

Czas trwania wystawy: 11.05 – 06.06.2024

Galeria Domu Norymberskiego, ul. Skałeczna 2, 31-065 Kraków

Wystawa „On a Mote of Dust in a Sunbeam” jest częścią międzynarodowego projektu „Projekt UN-LOCKED”, którego kuratorką jest Chiara Seidl (www.project-unlocked.com).

W Krakowie zaprezentujemy prace trzech norymberskich fotografek: Marii Bayer, Meike Männel, i Rebeki Schwarzmeier. Polem inspiracji i badań jest dla artystek ich otoczenie. W dynamiczny sposób, w indywidualnych procesach, podchodzą do elementów czasu i przestrzeni, światła i formy, aby ostatecznie, poprzez eksperymentalne podejście do dekonstrukcji i łączenia, nawiązać wspólny dialog. W duchu słów Carla Sagana Spójrz jeszcze raz na tę kropkę. To tutaj, to dom, to my. kolektyw przekłada na artystyczną wizualną formę powiązania, jakie zachodzą między mikrokosmosem a makrokosmosem i zaprasza odwiedzających do poznania nowej perspektywy na przynależność i przywiązanie.

Meike Männel zajmuje się w swojej twórczości najbliższym otoczeniem, tym, co wyjątkowe w codziennym życiu, ale jest w niej także tęsknota za tym, co dalekie. Portrety roślin, na których fotografowany obiekt znajduje się w centrum obrazu, powstają o świcie lub o zmierzchu, czasami w nocy, przy użyciu jasnej lampy błyskowej. Efektem tego jest wyjątkowa kolorystyka i świetlistość tych zdjęć. Natomiast wybrane pory dnia mają, według artystki, szczególną moc. To czas mistyczny i pełen ciszy, taki, kiedy jest się sam na sam z naturą i można się w niej całkowicie zanurzyć. Motywy roślinne to wybór z trzech obszernych serii wykonanych na przestrzeni kilku lat, w różnych porach roku. Trzy fotografie przedmiotów znalezionych w ogrodzie Männel również pochodzą z jednej z tych serii. Można je zabrać z wystawy i w ten sposób ponownie stają się obiektami znalezionymi, tym razem dla zwiedzających.

Meike Männel (ur. 1991 w Norymberdze) studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze. W 2021 roku zdobyła Srebrną Nagrodę German Photo Book Award. Jej prace są reprezentowane w wielu kolekcjach i pokazywane na licznych wystawach.

Rebecca Schwarzmeier interesuje się krajobrazami zbudowanymi i naznaczonymi przez człowieka, zwłaszcza autostradami. W swoich fotografiach wykorzystuje artystyczną praktykę pieszej wędrówki, aby badać i wizualnie doświadczyć nie tylko tego, co wpisuje się w mijany krajobraz, ale także jego struktury oraz dynamiki autostrady, które podczas jazdy pozostają poza percepcją obserwatora. Przejścia dla dzikich zwierząt mają szczególne znaczenie w pracy Schwarzmeier. Teoretycznie mają one na celu ponowne połączenie siedlisk zwierząt i roślin przeciętych przez autostradę; w rzeczywistości odzwierciedlają ludzkie wyobrażenie o „nietkniętej” naturze. Praca „Droga ekspresowa/Autobahn” powstała w Polsce i Niemczech i zawiera czarno-białe fotografie oraz wydruki solarne. Prosty wywoływacz do swoich czarno-białych filmów artystka wykonuje z roślin zebranych na miejscu – ulotność i eksperymentalny charakter tego procesu kontrastują z ludzką ingerencją w naturę i projektowaniem wspomnianych przejść.

Rebecca Schwarzmeier (ur. 199 w Monachium) studiowała fotografię na Akademii Sztuk Pięknych w Norymberdze. Jej książka fotograficzna „Autobahninsel” zostanie opublikowana w kwietniu 2025 roku.

Prace Marii Bayer zaczynają się od obserwacji powietrza (takich jak promienie słońca widoczne w kurzu lub dymie), a kończą na idei jednoczesności, w której powietrze łączy niezliczone historie dziejące się w tym samym czasie. Powietrze jest łącznikiem wszystkich rzeczy, jest tak samo wszechobecne jak czas, który biegnie. I choć biegnie, to jednak porusza się wolno. Jest tu kruchość, taka jak w przypadku magnolii, której kwiaty pojawiają co roku, aby natychmiast przekwitnąć, spotkania dwojga ludzi, gry światła i cienia. Są powtórzenia, które powstają być może życzenie i takie, które warunkuje natura, a zwłaszcza pory roku.

Wszystkie zdjęcia zostały wykonane iPhonem.

Maria Bayer (ur. 1989 w Memmingen) studiowała fotografię na Uniwersytecie Technicznym w Norymberdze i od tego czasu pracuje jako niezależna fotografka (DIE ZEIT, DER SPIEGEL, fluter …) i dla klientów komercyjnych.

Wystawę można oglądać: wt. – czw., 12.00 – 18.00 lub w innych terminach po telefonicznym umówieniu się: 12 4306127